• By admin
  • / Ağustos 12, 2019
  • / Genel

AKŞAM LİSESİ NEDİR, KİMLER YARARLANABİLİR, NORMAL LİSELERDEN GEÇİŞ YAPILABİLİR Mİ?

Örgün eğitim hakkını kaybetmiş kişilerin lise eğitimlerini tamamlamaları için gidebilecekleri, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı özel okul türüdür.

Eski adı ile Ortaokul mezunları ve şuan ki tabirle ilköğretim mezunları 18 yaşını doldurdukları taktirde Karadeniz Akşam Lisesi‘ne kayıt olabilirler.Samsun da hizmet veren okullarımızda 18 yaşından küçük kişilerin Akşam lisesine kayıt olabilmeleri için örgün öğrenim haklarını kaybetmiş olmaları gerekmektedir. Aynı sınıfta 2 yıl üst üste kalan kişiler örgün eğitim haklarını kaybetmiş sayılırlar.

Herhangi bir nedenle lise eğitimlerini yarıda bırakmış olan kişiler 18 yaşından büyük olmaları koşuluyla Karadeniz Akşam Lisesi‘ne kayıt yaptırabilirler. Bu öğrenciler eğitimlerine kaldıkları sınıftan devam ederek eğitim sonunda Lise Diploması almaya hak kazanırlar.

Açık Lise öğrencileri dilerlerse kayıtlarını Karadeniz Akşam Lisesi‘ne aldırarak, eğitimlerine sahip oldukları krediye uygun sınıftan devam edebilirler. Beklemeli öğrenciler Karadeniz Akşam Lisesi‘ne kayıt yaptırarak sorumlu oldukları dersleri geçtikten sonra mezun olma hakkını kazanmış olurlar.